понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia funkcje ogrodzenia, natomiast często służą dodatkowo za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenie PCV buduje się w słonecznych położeniach, gdzie błyskawicznie rosną oraz silnie gęstnieją. Co niemiara szyku maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które są w skwerze, oraz nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, często tez bujnie kwitną, niemniej jednak potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z PCV mogą być niesłychanie smukłe, lecz powinno się je regularnie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie plot zakłada się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•ekspresowo wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий